Концерт под надслов "Гала вечер на лауреатите" ще събере на 1 декември 40 носители на национални и международни отличия от град Бургас.
Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.
Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.
Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.
Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под
Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава АП.
Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура се извисяваше върху художествена галерия в продължение на пет години. Наречена „Квази“, творбата на живеещия в Австралия скулптор Рони ван Хаут изобразява комбинация от ръка и сериозно лице на човек.
Някои я намираха за плашеща и сега, след пет години на спорове и безброй емоции - от ужас и отвращение до възторг, скулптурата „Квази“ ще бъде премахната от покрива на Градската галерия тази седмица. Тя ще бъде преместена в нов дом, съобщиха от галерията в сряда.
„Това е или велик ден за Уелингтън, или ужасен ден за Уелингтън, а междинни мнения сякаш няма“, каза Бен Макн
Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление.
Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева. „За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот трябва да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери“, допълва тя.
„Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“, казва
Десет утвърдени художници и скулптори ще се включат за поредна година в международния международния пленер по живопис и скулптура "Светът е море 2024" в Поморие, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. В периода от 6-и до 12 септември в Народно читалище (НЧ) "Просвета 1888" в крайморския град, артистите ще развихрят своето творчество, което по-късно ще обединят в съвместна изложба.
В тазгодишното издание на "Светът е море" ще се включат артистите Албена Щеньовска – Еглоф, Ангел Минтов, Божидар Тонев, Валентин Узунов, Денилин Георгиев, Емил Бачийски, Мариела Маламат, Петър Маламат и Светла Радулова. Сред тях е и художничката Милена Казакова, участвала преди две години в пленера.
Създадените по време на пленера творби ще бъдат предоставени на фонда на Градската художествена галерия (ГХГ) "Дочко Стоев" под ръководството на Милчо Талев, който е сред иниц
В Бърно, Чехия, започва международният фестивал за криминални сериали Serial Killer, съобщи „Ческе новини“. На форума ще бъдат представени трийсет заглавия от цяла Европа.
Фестивалът на криминалните сериали ще продължи до 29 септември, а прожекциите ще бъдат в няколко театъра и в института за телевизия в града.
Фестивалът ще бъде открит с чешкия минисериал „Кладенецът“, чийто сценарий е базиран на действителен случай от 1968 г.
Serial Killer е първият подобен фестивал в Централна и Източна Европа. Обичайно в рамките на форума се показват първите два епизода от съответните продукции, включени в програмата.
Събитието се организира по идея на Община Бургас и негов домакин ще е Културен дом НХК, съобщават от пресцентъра на градската администрация.
В програмата на гала вечерта ще има литература, спортни и съвременни танци, джаз, поп, народна и класическа музика, пантомима и куклено изкуство.
Целта е носителите на отличия през годината да получат заслужени аплодисменти от публиката на своя град, а зрителите да имат възможност да се насладят на техните изпълнения.
Сред участниците ще бъдат победители от двата конкурса "Бургас и морето" - за песен и за млад изпълнител, както и певците от вокалния ансамбъл "Фортисимо" с диригент Милена Добрева. Богатството на традициите по нов начин ще представи хор „Трепетлика” с вокален диригент Пепа Запрянова и 11-годишната Теодора Куртева от Средно училище „Добри Чинтулов”.
Съвременните танцови изпълнения ще предложат Ванеса Калчева, Василена Тодорова и Рая Чакърова. Ще се изявят и Мартина Кондаклиева и Кристиян Дончев от клуб „Бургас - 1975“ , постигнали успех на турнир в Щутгарт.
Когато беше на сцената, пред своя хор, той дирижираше „тотално“, „гореше“ с музиката, която изтръгваше от човешките гласове. Съвсем убедено мога да кажа, че той бе най-големият хоров диригент, който сме имали, че в своята област той беше една фигура от европейска величина. Това казва големият български композитор Панчо Владигеров за Светослав Обретенов.
Днес се навършват 115 години от рождението на диригента.
„Който първи го е нарекъл Светльо, с една дума е улучил същината на тази личност. Не познавам друг човек от няколкото поколения, който да е бил така обичан, да е вдъхвал със самото свое присъствие вяра и бодрост, да е бил като някакъв реален, нагледен пример, че всички хора трябва един ден да станат ей такива – добри, хубави човеци като тоя чуден момък Светослав Обретенов“, посочва писател
Ямболският драматичен театър "Невена Коканова" започна репетиции на ново заглавие – поетичен спектакъл "Читалнята", който е по текстове на петима ямболски писатели, съобщиха от културния институт.
Премиерата ще бъде на 11 октомври в Художествената галерия "Жорж Папазов" в града.
Какво може да се случи в една читалня, какво може да бъде открито там и с какви провокации ще се сблъскат актьори, автори и публика? Отговорите на тези въпроси ще дадат актьорите от Драматичен театър "Невена Коканова" Димитър Димитров, Радослава Донева и Георги Ружичка.
В "Читалнята" ще прозвучат произведения на Илко Капелев, Тенко Тенев, Антон Кабрански, Иван Газдов и Христо Карастоянов. Музиката е на Андон Балахуров. Ръководител на театралния проект е Димитър Димитров. Това е вторият поетичен спектакъл на театъра след "Отключено време", в който бяха представени седем ямбол
С концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио с диригент Георги Димитров завърши тазгодишното издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
Солист бе артистичният директор на форума Марио Хосен, който изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп.1 от Юлиус Конюс. Музикантите предложиха в програмата си и Адажио из балета „Спартак“ от Арам Хачатурян и Деветата симфония на Дмитрий Шостакович.
Юлиус Конюс създава своя Концерт за цигулка и оркестър през 1896 г. с посвещение на преподавателя в Московската консерватория Ян Хримали. Често произведението е било изпълнявано от Фриц Крайслер и Яша Хайфец, който прави първия му запис през 1952 г. Марио Хосен сподели, че не е свирил виртуозния концерт от младежките си години и с радост е посрещнал идеята на диригента Георги Димитров да се върне към него.
Ци
Три виртуозни концерта на Бах ще звучат на 17 ноември в зала „България", в изпълнение на цигуларките Божидара Кузманова и Зорница Иларионова, които за първи път ще излязат заедно на една сцена. Диригент на вечерта е маестра Диана Илкоска, съобщават от Софийската филхармония.
Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър №1 в ла минор, BWV 1041, Концерт за цигулка и оркестър №2 в ми-мажор, BWV 1042, и Концерт за две цигулки и оркестър в ре минор, BWV 1043.
„Макар да не е бил лишен от благоволението на кралския двор и лично на Фридрих Велики, един от най-големите композитори на всички времена Йохан Себастиан Бах е малко известен приживе и малко публикуван. Първият инструмент, който Бах изучава в най-ранните си години, е цигулката – взима уроци от баща си до 10-годишната си възраст, к
Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена „Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“, която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град.
Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи.
През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш&ldqu
Първият автор, победител от международния конкурс "Мили дуели" Божана Славкова ще предложи на публиката от своята "бяла поезия", а за почитателите на сценичните изкуства етюди ще играят възпитаничките на НУМСИ "Проф. Панчо Владигеров" Арина Сергеевна Шило и Василена Атанасова.
Ще участва и Доника Маноилова - победител от второто издание на Международния конкурс за балетни изпълнители „Сара Нора Прима”. Олга Дойкова ще демонстрира таланта си с цигулката, а Мария Вандева ще пренесе публиката в джаза.
В програмата ще участва и актьорът Георг Киряков, който ще рецитира кратък откъс от романа на Керана Ангелова „Слънчогледи за Мария”, спечелил вота на публиката в литературния конкурс „Горещият списък” в Германия.